شما اینجا هستید

وبلاگ دفتر دانشکده الهیات

دو داروى آرام‏بخش در قرآن

قرآن مجید نسخه شفابخش جان‏هاى دردمند، از جانب خداوند سبحان است: وَنُنَزِّلُ مِنَ الْقُرْآنِ مَا هُوَ شِفَاءٌ وَرَحْمَه لِّلْمُؤْمِنِینَ وَلاَ یَزِیدُ الظَّالِمِینَ إَلاَّ خَسَارًا(1) که توسط پیامبرى مهربان و فداکار، بر جان‏هاى حقیقت‏طلب و عاشق، رسانده شد. در کتاب مقدس مسلمانان - قرآن مجید - دو داروى آرام‏بخش تجویز شده است که در نوع خود، بى‏نظیرند؛ هم آرام بخشند و هم درمانگر. هر یک از این دو دارو، ویژگى خاص خود را دارند که به توصیف آنها مى‏پردازیم.  
1. یاد خدا

معارف اسلامی دانشگاه ها و چالش های پیش رو

چکیده
تا کنون اقدامات ارزشمندی جهت اصلاح و بهینه سازی دروس معارف اسلامی دانشگاهه انجام گردیده است با اینحال ارتقاء کیفی و کمی این دروس – حداقل برای قشرهایی از جامعه دانشگاهی- قانع کننده نبوده است بخشی از عدم توفیق بیشتر  نتیجه عدم ارائه هدف تربیتی مشخص برای این دروس است که آن نیز به نوبه خود معلول عدم وجود طرح جامع تربیتی در آموزش عالی است و طبعا سهم دروس معارف اسلامی هم  نا مشخص است .

سبک زندگی امام هادی(ع)

 

از امام علی‌النقی(ع) و امام حسن‌عسکری(ع) کمتر مطلبی گفته و نوشته می‌شود. شرایط زمانی آنان و حبس و بازداشت خانگی در منطقه نظامی و پادگان نظامیان عباسیان، به طور طبیعی محدودیت‌هایی را برای امامان(ع) ایجاد کرد. از همین‌رو، کم‌ترین سخن و سیره‌ای از آنان نقل شده است. اما همین اندک نیز کمتر از سوی نویسندگان نقل و بررسی و تحلیل شده است. نویسنده در مطلب حاضر به تبیین برخی از ویژگی‌های امام هادی(ع) و شرایط دشوار زمان آن حضرت اشاره کرده است.

**
شرایط سخت دوره امامت امام هادی(ع)